Játékváros Családi Napközi az interneten
Játékváros Családi Napközi az interneten
Sajtóközlemény
JÁTÉKVÁROS CSALÁDI NAPKÖZI LÉTREHOZÁSA BALASSAGYARMATON
TÁMOP 2.4.5-12/1-2012-0266
2012. év tavaszán kiírásra került a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében A munka és a magánélet összehangolását segítő helyi kezdeményezések - Alternatív nappali gyermekellátási szolgáltatások létrehozásának támogatása c. pályázati felhívás.
A pályázati kiírás célja 3 év alatti gyermekek részére alternatív napközbeni gyermekellátási formák létrehozásának támogatása. A téma nevében az alternatív szó arra utal, hogy a hagyományos bölcsődei ellátás helyett (azok szerepét nem vitatva) az annál könnyebben létrehozható és rugalmasabban működtethető családi napközik, illetve egyéb módon megszervezett gyermekellátási lehetőségek létrehozását, vagy meglévők bővítését támogatja a konstrukció. A nappali kisgyermekellátást megszervező szervezetek, intézmények foglalkoztatási potenciált jelentenek az ott dolgozó munkatársak számára, az ő képzésükkel és foglalkoztatásukkal növekszik a foglalkoztatás és javul a népesség képzettségi szintje.
A család és a munka összehangolásához elengedhetetlen a bölcsődei és az egyéb alternatív ellátási formák fejlesztése, kapacitásainak bővítése, amihez az infrastruktúra fejlesztésére is szükség van. A gyermekfelügyelet helyi szinten történő, a munkavállaló igényeihez rugalmasan igazodni képes, alternatív módon való megszervezése hatékony eszköz lehet a kisgyermekes szülők munkaerő-piaci részvételének növeléséhez, valamint munkahely-megtartási esélyeik növeléséhez. Hosszabb távon a gyermekek nappali ellátását biztosító szolgáltatások finanszírozási rendszerének átfogó átalakításával teremthetők meg annak feltételei, hogy a kisgyermekes szülők minél nagyobb hányada vehesse igénybe a bölcsődei vagy egyéb ellátási formákat. A szolgáltatások bővítése új munkalehetőségeket is teremthet, jellemzően nők számára.
Jelen pályázati kiírás a családi napközik, illetve egyéb, a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 51.A,B és C §.-ai alapján, a gyermekek életkorának megfelelő, kiscsoportos gyermekfelügyelet megszervezését támogatja.
A cégünk 2012. július 30-án pályázatot nyújtott be az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program támogatási rendszeréhez ezen konstrukcióra Játékváros Családi Napközi létrehozása Balassagyarmaton címmel, TÁMOP-2.4.5-12/1-2012-0266. számon. A pályázatunkat az Humán Erőforrás Programok Irányító Hatósága 19 850 100 Ft összegű támogatásra érdemesnek ítélte.
Projektünk az Európai Szociális Alap, az Európai Regionális Fejlesztési Alap 100%-os támogatásával valósul meg.
A projekt általános, hosszú távú célja: Balassagyarmaton a 3 év alatti gyermekek napközbeni ellátásának biztosítása, annak érdekében, hogy a szülők minél előbb visszatérjenek a munkaerőpiacra, ezzel hozzájárulva a balassagyarmati kistérség foglalkoztatásának növeléséhez. Ezzel egyidejűleg segítséget adni a munka és a magánélet/család összeegyeztethetőségéhez.
A projekt konkrét célja: Olyan családi napközi létrehozása Balassagyarmaton, mely a problémák azonosítására, a szükségletek kielégítésére ad választ a várandós és kisgyermekkel (0-3 év közötti) rendelkező szülők részére. Szeretnénk, ha projektünknek multiplikáló hatása lenne, azaz a családi napközink mintájára további családi napközik létesülnének leginkább a kisvárosokban és a kisebb (5 000 fő alatti) településeken is.
A projektünk céljaihoz a családi napközi létrehozásával, a kialakítandó szolgáltatásokkal járulunk hozzá. A projektünk innovatív jellegét mutatja, hogy rendszeres programokat tervezünk a célcsoport számára (3 év alatti szolgáltatást igénybe vevő gyermekek és törvényes képviselőik), hogy a szolgáltatásainkat az ő igényeik szerint alakítsuk, folyamatosan együttműködünk a helyi önkormányzattal és népszerűsítjük a projektünket az igények szerint a kistérségben lévő más településeken.
Számszerűsíthető eredmények a projektben:
- 1 családi napközi létrehozása Balassagyarmaton, létrehozunk 7 gyermekellátási férőhelyet.
- Foglalkoztatunk 3 főt, melyből 2 fő sikeresen elvégzi a kötelezően előírt akkreditált családi napközi vezető képzést, 1 fő pedig az egységes óvoda-bölcsődében dolgozó óvodapedagógus képzést.
- Projektünknek folyamatos nyilvánosságot biztosítunk, ezért rendezünk 1 db nyitórendezvényt, készítünk C és D típusú hirdetőtáblákat, tájékoztató szórólapot, sajtóközleményeket és sajtómegjelenéseket generálunk. Ezáltal kb. 10.000 fő szerez tudomást a projektünkről.
Közvetlen célcsoport: a Balassagyarmaton élő 0-3 éves gyermekek (2012. május havi adatok szerint 364 fő, melybe beletartozik Patvarc és Ipolyszög lakosai is, mivel területi ellátottság szempontból Balassagyarmathoz tartozik), a Balassagyarmaton élő 0-3 éves gyermekek szülei vagy törvényes képviselői (kb. 700 fő) és a Balassagyarmaton élő várandósok (2012. május havi adatok szerint 63 fő, melybe beletartozik Patvarc és Ipolyszög lakosai is, mivel területi ellátottság szempontból Balassagyarmathoz tartozik).
Közvetett célcsoport: a Balassagyarmaton élő 0-3 éves gyermekek családtagjai, rokonai (testvérek, nagyszülők – kb. 600 fő) és a Balassagyarmaton élő várandósok családtagjai (kb. 250 fő).
2013-09-01 12:15
Játékváros Családi Napközi az interneten